بزرگترین پل خاورمیانه در ایران

احداث بزرگترین پل خاورمیانه در ایران 


به نقل از روابط عمومی اداره کل میبزرگ جهان با ۴۵۰ متر طول و ۱۰۰ متر ارتفراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، قرار است سومین پل معلقاع در منطقه نمونه گردشگری ازناو، شهرستان خلخال احداث شود
این پل پس از پل معلق سوئیس که ۵۳۰ متر طول دارد و پل معلق آلمان با ۴۸۰ متر طول، به عنوان سومین پل معلق بزرگ
جهان خواهد بود

بزرگترین پل خاورمیانه در ایران
پل شگفت انگیز معلق مشگین شهر مرتفع ترین و بزرگترین پل معلق خاورمیانه است، این پل دو متر عرض و 365 متر طول دارد. پل معلق مشگین شهر بزرگترین پل معلق  خاورمیانه در ارتفاع 80 متری رودخانه خیاوچایی و بر روی پارک جنگلی مشگین شهر احداث شده است.

پل منحصر به فرد معلق مشگین  شهر بلندترین پل معلق خاورمیانه دانسته می شود. این پل  و در زمینی به مساحت 130 هکتار و با هزینه بالغ بر 400 میلیارد ریال احداث شده است که بزرگترین پروژه گردشگری استان اردبیل به حساب می آید. این پل بخشی از مجموعه گردشگری خیاو تا گیردولی می باشد.
مجموعه گردشگری مشگین شهر: شامل تالارهای پذیرایی، سوئیت های اقامتی، سایت بالن سواری، و ورزش های هوایی، رستوران گردان، شهربازی و دیگر امکانات مختلف تفریحی و خدماتی است.

پل زیبای معلق مشگین شهر مخصوص عابر پیاده است، عابرینی که حین عبور ازاین پل بی همتا معلق در هوا از فراز طبیعت بکر و دره ای عمیق و سر سبز می گذرند.

بالای پل زیبای معلق مشگین شهر که بلندترین پل معلق خاورمیانه است، این فرصت را به شما می دهد تا از ارتفاع 80 متری نظاره گر زیبایی های دامنه سبلان باشید و از این طبیعت بکر و زیبا لذت ببرید.
پل معلق چیست: پلی است که عرشه آن از کابل های معلق آویزان شده باشد. تاریخ این نوع پل به قرن 19 باز می گردد. این نوع پل ها دارای کابل های معلق بین برج ها، همراه با کابل های معلق عمودی هستند، که وزن عرشه را تحمل می کنند.
پل معلق را می توان مانند گویی در نظر گرفت که از یک نخ آویزان شده باشد نخ مانع از افتادن گوی می شود، اما گوی حتی با با یک فوت شروع به حرکت و نوسان می کند. در پل های معلق نیز کابل ها وزن پل را تحمل می کنند.

بزرگترین پل معلق خاورمیانه در مشگین شهر قرار دارد این پل دو متر عرض، 365 متر طول، 80 متره از کف دره خیاوچالی ارتفاع دارد.  در ساخت عرشه پل از مواد پلیمری و کامیوزنیتی طرح چوب با مقاومت بالا در مقابل رطویت و حریق وضربه و فشار به همراه صاعقه گیر و بادسنج و سنسورهای کنترل حرکتی و دمپرهای خنثی کننده رزوناس استفاده شده است.
ساخت پل: امنیت این پل با استاندارهای جهانی تطبیق یافته است به طوری که در روزهای تعطیل 3 هزار نفر از آن عبور می کنند.

جاده ماشین روی این پارک از ورودی جاده اردبیل به مشگین شهر آغاز شده و انتهای آن به میدان سبلان در شعر منتهی می شود. لازم به ذکر است جاده فرعی از پیچ انتهایی به گرد ولی ختم می شود است و شما در هنگام رانندگی در طول مسیر پر پیچ و خم از طبیعت زیبا و خدادای  مسیر لذت ببرید.

پارک جنگلی مشکین شهر ، شکلی تفریباً بیضوی بطول 5 کیلونتر داشته که با جاده کشی در مسیر رودخانه بر طول مسیر بالارونده آن افزوده شده است. این پارک به وسعت 300 هکتار در کناره غربی رود خیاوچایی و به موزات آن بالا دست رودخانه اقرا قرار دارد. وجود تفرجگاه  شهر بازی ، زمین اسکیت و ابشار مصنوعی در ورودی پارک بر زیبایی این مکان افزوده است