اگر قصد سفر به کشور امریکا دارید ومقیم آن کشور نمی باشید باید قبل از ورود، ویزا تهیه فرمایید. شرط لازم برای ورود به خاک ایالت متحده امریکا، داشتن پاسپورت امریکایی، گرین کارت و یا ویزای معتبر است. به غیر از شهروندان ایالات متحده (دارنده پاسپورت آمریکایی و یا گرین کارت )که عموما محدودیتی برای ورود و خروج ندارند، مابقی متقاضیان باید قبل از سفر، اقدام به گرفتن وقت سفارت و انجام مصاحبه نمایند تا بتوانند در موعد مقرر بدون مشکل وارد این کشور شوند. قانون مهاجرت کشور امریکا با توجه به قصد سفر شما تعیین میکند که شما به چه نوع ویزایی جهت ورود به خاک آمریکا نیاز دارید.

 

ویزاها به دودسته تقسیم میشوند:

1- ویزاهای مهاجرتی، مخصوص افرادی است که قصد اقامت دائم در خاک کشور آمریکا را دارند .

2- ویزاهای غیر مهاجرتی، مخصوص  افرادی است که می خواهند به طور موقت در امریکا اقامت داشته باشند این گروه شامل انواع متعدد می باشد که مهمترین آن  به شرح زیر می باشد.

 

 الف-ویزاهای توریستی تجاری B1  با اهداف زیر :

مشاوره با همکاران تجاری

سرمایه کذاری
شرکت در کنفرانس های علمی، آموزشی، حرفه ای و مجمع کسب و کار
مذاکره و مشاوره جهت عقد قرارداد

باید این نکته را در نظر داشت که حداکثر مدت زمانی که به این نوع ویزاها تعلق می گیرد حداکثر ۶ ماه است.

 

ب-ویزاهای توریستی و دیداری B2 با اهداف زیر:

گردشگری

تعطیلات

دیدار با دوستان و خویشاوندان

درمان پزشکی

مشارکت در رویداد های اجتماعی

ثبت نام در یک دوره کوتاه مدت مطالعه تفریحی ( نه برای کسب مدرک، به عنوان مثال کلاس دو روزه آشپزی)

نکته حائز اهمیتی که در این نوع ویزا وجود دارد این است که به فرد درخواست کننده در کشور آمریکا اجازه کار داده نمی شود.

 

    با داشتن ویزای آمریکا می‌توانید به یکی از مبادی ورود (برای مثال فرودگاه) رفته و از وزارت امنیت داخلی، افسر مهاجرت و حفاظت مرزی گمرک مجوز ورود به آمریکا را درخواست کنید. داشتن ویزا نمی‌تواند ورود به آمریکا را ضمانت کند

 


 

اولین گام جهت برنامه ریزی سفر به ایالات متحده امریکا اطلاع  از اولین وقت  برای مراجعه به کنسولگری مورد نظر است. با توجه به تعداد متقاضیان دریافت ویزا و محدودیت پذیرش کنسولگری موردنظر فاصله زمانی تا اولین وقت موجود، متغیر است. گاهی می توان برای روز بعد وقت مصاحبه دریافت کرد و گاهی وقت های سفارت آمریکا تا چندین ماه پر شده است همچنین نوع ویزای مورد تقاضا نیز در پروسه دریافت وقت دخیل می باشد.

 

  لازم به توجه است که اکثر سفارتخانه های ایالات متحده امریکا، تنها زمانی به نمایش وقت های موجود می پردازند که متقاضی مبلغ موردنیاز برای دریافت ویزا را پرداخت کرده باشد.

 

  یکی از موارد تاثیر گذار در روز مصاحبه، فرم DS-160 است؛ چرا که شرایط کلی شما توسط این فرم به سفارت اعلام می گردد. گاهی پیش از ورود متقاضی به سفارت، تصمیم گیری در خصوص ویزا شدن یا نشدن وی صرفا برطبق همین فرم صورت می گیرد. اگر شخصا اقدام به تکمیل این فرم می کنید، نهایت دقت و حوصله را در جواب دادن به سوالات به خرج دهید. حتما صفحه تاییدیه DS-160 Confirmation Page را پرینت بگیرید و در روز مصاحبه همراه خود داشته باشید.

 

  پس از پرکردن فرم DS-160 و ارسال آن به صورت انلاین و گرفتن وقت سفارت و انجام واریزی سفارت به صورت آنلاین متقاصی باید به کنسولگری که از قبل انتخاب کرده مراجعه کند . در طی مصاحبه با سفارت آمریکا بررسی صلاحیت دریافت ویزای  متقاصی به عهده افسر صدور ویزا خواهد بود که با کنترل مدارک ارائه شده، اطلاعات مندرج در فرم DS-160 و رفتار و گفتار متقاضی، افسر تصمیم به صدور یا رد  ویزا می گیرد .اکثر کنسولگری های ایالات متحده از کلیه داوطلبان، انگشت نگاری به عمل می آورند. ممکن است پرونده ویزا مورد نظر، نیاز به بررسی های اداری بیشتر داشته باشد، در این صورت افسر پرونده این مورد را به اطلاع متقاضی می رساند و معمولا شماره پرونده مربوطه را برای اطلاع از وضعیت ویزا، در اختیار وی قرار می دهد. پس از تایید شدن ویزا، کنسولگری به متقاضی اطلاع می دهد که کی و کجا پاسپورت خود را جهت صدور ویزا تحویل نماید. معمولا در این مرحله نیازی به مراجعه حضوری متقاضی نیست.

 

 

مدارک مورد نیاز :

• کپی صفحه اول پاسپورت (با حداقل 6 ماه اعتبار)

• عکس 5*5 (گردی صورت به صورت کامل و گوش ها مشخص باشد )

• پرکردن فرم DS-160  فارسی (ارائه ی فرم در صورت کامل کردن توسط متقاصی)

• آدرس ایمیل معتبر متقاصی

• درخواست بر روی سربرگ 

• در صورت داشتن ویزای امریکا در گذشته،ارسال اسکن از صفحه ویزا الزامی می باشد

 

خدمات وقت سفارت آمریکا  ،شامل گرفتن وقت ،هزینه واریزی بانک جهت مصاحبه و پر کردن فرم DS-160