هیچ موردی یافت نشداستانبول یکی از پرطرفدارترین شهرها برای سفر است که در بین ایرانیان نیز بسیار محبوب است. استانبول معدن غذاهای مطبوع و خوشمزه و شهری با معماری نفسگیر است که مردم خونگرم و بسیار مهمان نوازی دارد. استانبول جزو آن دسته از شهرهایی است که می توانید بارها و بارها از آن دیدن کنید. با ما همراه باشید تا معرفی اجمالی از استانبول و نکات سفر به آن را به شما ارائه نماییم .

لیست عناوینی که در این مطلب می خوانید :

- چه زمانی به استانبول سفر کنیم

- چگونه به استانبول سفر کنیم

- چه مدتی در استانبول بمانیم

- واحد پول ترکیه چیست و در سفر به استانبول، چقدر پول بهمراه داشته باشیم

- پول رایچ ترکیه را از کجای استانبول تهیه کنیم

- در کجای استانبول اقامت داشته باشیم

- در سفر به استانبول کجا برویم و چه کارهایی انجام دهیم

- بهترین و خوشمزه ترین غذاهای استانبول

- در استانبول کجا غذا بخوریم

- توصیه هایی برای سفر به استانبول

- چگونه به دور و اطراف استانبول برویم                                         

 

چه زمانی به استانبول سفر کنیم

با توجه به شرایط آب و هوا در استانبول، فصل بهار تا اوایل پاییز بهترین زمان برای سفر به استانبول است. اگر شرایط کاری و برنامه شخصی  زندگیتان اجازه می دهد، فصل بهار (ماه های آوریل تا جون) و بعد از آن فصل پاییز (ماه های سپتامبر تا نوامبر) زمان لذت بخش تری از نظر جمعیت توریست ها و گاها قیمت تورها می باشد. در تابستان صف ها بسیار طولانی و گاها در تعطیلات قیمت ها به اوج خود می رسند. زمستان هم به خاطر برف و باران و افت زیاد دما که به 3 درجه سانتی گراد میرسد زمان خوبی برای سفر به استانبول نیست .

 

چگونه به استانبول سفر کنیم

پرواز های بین المللی استانبول معمولا به دو فرودگاه آتاتورک و صبیحه گوکچن یا (سابیها) می رسند. بین این دو فرودگاه، فرودگاه آتاتورک به مرکز شهر استانبول نزدیک تر است (فاصله فرودگاه آتاتورک از فرودگاه صبیحه یا سابیها گوکچن حدودا 1 ساعت می باشد) .

برای مسافران ایرانی که تور استانبول را رزرو می کنند همواره ترانسفر رفت و برگشت فرودگاهی برای آنها وجود دارد و به محض اینکه به فرودگاه استانبول برسند، ماشینی بصورت رایگان آنها را تا هتل خواهد برد. اما چنانچه شخصی تور را رزرو نکند و یا بدلیل تاخیر و یا هر علت  دیگر، در زمان رسیدن به فرودگاه مجبور باشد که بصورت شخصی به هتل یا مرکز شهر برود، مطالعه این بخش می تواند برای او بسیار مفید باشد. با فرض اینکه محل اقامت شما در منطقه ی سلطان احمد یا تکسیم استانبول است، در اینجا نحوه ی رسیدن شما از هر دو فرودگاه به این نواحی را شرح می دهیم .

- از فرودگاه آتاتورک استانبول

1 - به سلطان احمد: یک تاکسی از فرودگاه آتاتورک استانبول با حدودا 40 تا 45 لیره شما را به منطقه سلطان احمد استانبول می رساند. گزینه  انتخاب مترو به علت داشتن چمدان و وسایل سنگین، گزینه ی مناسبی نیست ولی از همه ی گزینه ها ارزان تر است. اگر هنوز هم مصمم هستید که با مترو بروید سوار خط M1A شوید که به Yenikapiمی رود. در زیتون بارنو که 6 امین ایستگاه است، پیاده شوید و سوار خط T1شوید که به سمت امین اوغلو یا کاباتاس می رود، بعد در ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید. با مترو برای هر بار سوار شدن باید مبلغ 44 لیره بپردازید، پس از فرودگاه آتاتورک برای رفتن به منطقه سلطان احمد هزینه سفر شما 8 لیره می شود .

2 - به خیابان تکسیم یا تقسیم: یک تاکسی از فرودگاه آتاتورک استانبول با حدودا 50 تا 55 لیره شما را به منطقه تکسیم یا تقسیم استانبولمی رساند. البته بهترین و ارزانترین گزینه برای رفتن به خیابان تقسیم در استانبول اتوبوس های فرودگاه به نام هاواتاس می باشد. اتوبوس های هاواتاس هر 4 دقیقه حرکت می کنند و شما را در نزدیکی میدان تقسیم پیاده می کنند. هزینه این سفر 400 دقیقه ای از فرودگاه آتاتورک تا تقسیم حدودا 10 تا 12 لیره است .

- از فرودگاه صبیحه یا سابیها گوکچن استانبول

1 - به سلطان احمد: تاکسی های که از فرودگاه صبیحه شما را به مرکز شهر استانبول می برند، گران هستند. رفتن با تاکسی از صبیحه به سلطان احمد برای شما حدود 1000 لیره هزینه دارد. رفتن با اتوبوس های فرودگاه یعنی هاواتاس خیلی ارزانتر است. این اتوبوس ها با مبلغ تقریبا 15 لیره و طی سفری یک ساعت و نیمه، شما را به خیابان تقسیم می برند. از تقسیم می توانید سوار تاکسی شده و با پرداخت مبلغ 12 لیره به ناحیه سلطان احمد بروید .

2 - به خیابان تکسیم یا تقسیم: یک تاکسی از فرودگاه صبیحه با مبلغی حدود 85 لیره شما را به خیابان تکسیم می رساند. ولی اگر سوار اتوبوس های هاواتاس شوید ارزانتر است. هزینه رفتن از فرودگاه صبیحه تا میدان تقسیم با اتوبوس هاواتاس فقط 144 لیره است .

 

چه مدتی در استانبول بمانیم

استانبول شهر بی نظیری است که دیدنی های فراوانی دارد. حداقل زمانیکه پیشنهاد می گردد در استانبول بمانید، سه روز کامل است تا برای دیدن مهم ترین جاهای آن، وقت کم نیاورید. برای اینکه با آرامش خاطر بیشتر از دیدنی های استانبول لذت ببرید به می توانید تا 66 روز کامل و یا حتی بیشتر، در استانبول بمانید .

 

واحد پول ترکیه چیست و در سفر به استانبول، چقدر پول بهمراه داشته باشیم

پول رایج ترکیه، لیره است. هرچند از یورو و دلار آمریکا هم می توانید برای پرداخت صورت حساب ها و خرید های خود، استفاده کنید. البته پرداخت صورت حساب ها با یورو و دلار به معنی این نیست که حتما باید با خودتان دلار و یورو داشته باشید. هزینه بعضی از چیزها را بهتر است با لیره پرداخت کنید چون اگر به یورو یا دلار تبدیل شوند، گرانتر می شوند. مثلا می توانید صورتحساب هتل ها و تورها را با دلار پرداخت کنید و چیزهای دیگر مثل پول غذا و سوغاتی و حمل و نقل و ورودی مکان های دیدنی را با لیره پرداخت کنید تا برای تان به صرفه باشد. با فرض اینکه در اتاق تان در هتل بصورت 2 نفره (2 تخته) اقامت دارید، برای هزینه های روزانه خود باید مبلغی به اندازه 170-1555 لیره  بپردازید که این مبلغ، هزینه اتاقی که در هتل دارید، هزینه کارت ورود 5 روزه به موزه های استانبول، ورودی اماکن تاریخی و سایر مکان ها، هزینه حمل و نقل، خوردن غذا، اجاره وای فای جیبی و بعضی از خرید های سبک را شامل می شود. به خاطر داشته باشید که این هزینه روزانه برای اقامت 5 روزه در استانبول و نه جای دیگری از کشور ترکیه، می باشد .

 

پول رایچ ترکیه را از کجای استانبول تهیه کنیم

شما می توانید پول خود را با پول رایج ترکیه در نواحی معروف توریستی استانبول مثل سلطان احمد، بازار بزرگ، اطرف میدان تقسیم، و خیابان  استقلال، عوض کنید. بهترین جا برای تعویض پول تان بازار بزرگ و منطقه سلطان احمد است؛ البته اختلاف مبلغ ها تعویض بسیار جزئی می باشد. در فرودگاه هیچ وقت برای تعویض پول خود با پول رایج ترکیه اقدام نکنید اما اگر مجبور شدید و برای رسیدن به شهر به پول رایج ترکیه نیاز دارید، فقط مقدار کمی از پول تان به اندازه مبلغ پرداخت کرایه را به لیره تبدیل کنید .

 

در کجای استانبول اقامت داشته باشیم

بطورکلی دو مکان اقامتی ایده آل در استانبول برای کسانی که اولین سفرشان است، وجود دارد: سلطان احمد و بی اغلو. منطقه سلطان احمد جایی است که بیشترین جاذبه های توریستی استانبول در آن قرار دارد. اگر می خواهید از مکان های تاریخی استانبول دیدن کنید منطقه ی سلطان احمد بهترین جا برای اقامت شماست. اگر می خواهید از جاهای مدرن تر استانبول دیدن کنید در حالی که دوست دارید هنوز هم به راحتی به ناحیه ی سلطان احمد دسترسی داشته باشید، اطراف بی اغلو مخصوصا استانبول می تواند انتخاب بهتری برای اقامت شما دراستانبول باشد. درمیدان تکسیم مرکز خرید های معروف و همچنین تعداد زیادی کافه وجود دارد. در استانبول همچنین می توانید با هزینه ی اقامت هر شب 355 یورو به همراه صبحانه، در خانه های آنتیکی که فراوان هم پیدا می شوند اقامت کنید .

 

در سفر به استانبول کجا برویم و چه کارهایی انجام دهیم

1 - بازدید از جاذبه های گردشگری منطقه سلطان احمد استانبول

همانطور که قبلا گفته شد در منطقه سلطان احمد استانبول جاذبه های مهمی مثل ایاصوفیه، قصر توپکاپی، باسیلیسیا سیسترن و مسجد آبی وجود دارد. اولین سفر به استانبول بدون بازدید از این مکان ها، سفر کاملی نخواهد بود .

2 - خرید کردن از بازار ادویه مصری و بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ و بازار ادویه جات مصری از معروف ترین بازارهای استانبول هستند. بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده دنیاست که دارای بیش از 3 هزار مغازه می باشد. در بازار بزرگ استانبول هر چیزی که می خواهید از اجناس چرمی، جواهرات،  فرش، لوازم منزل تا سفال و سوغاتی را می توانید پیدا کنید. بازار دیگر استانبول بازار ادویه مصری است که خیلی کوچکتر از بازار بزرگ است و حدودا یکصد مغازه در آن وجود دارد. این مغازه ها اغلب میوه های خشک، آجیل، چای، مواد راحت الحلقوم، شیرینی و انواع مغزیجات را می فروشند. هر دو بازار یعنی بازار بزرگ و بازار ادویه مصری به میدان سلطان احمد بسیار نزدیک اند و پیاده می توانید به این بازارها بروید .

3 - پیاده روی در امتداد پل گالاتا و کشف جاذبه های بی اغلو و قصر دلماباغچه استانبول

خیابان استقلال استانبول به روزترین و از طرفی معروف ترین خیابان شهر استانبول است که در آن جاذبه های بسیار دیدنی نظیر برج گالاتا و قصر دلماباغچه قرار دارند. محله های اطراف پل گالاتا ترکیب جالبی از استانبول قدیمی و جدید هستند که محله سلطان احمد جذاب ترین و  پرافتخارترین آنهاست. اگر خرید کردن برایتان لذت بخش است یا دوست دارید غذای خوب بخورید و سری به تفریحات شبانه استانبول بزنید، خیابان استانبول و محله سلطان احمد بهترین جا برای امتحان همه این موارد است .

4 - سفر تفریحی دریایی در تنگه بسفور استانبول

بنا به گفته عده زیادی از توریست ها یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر به استانبول، گشت و گذار در تنگه بسفور است. شرکت رسمی زیادی برگزار کننده تورهای تفریحی در تنگه بسفور استانبول  هستند که سه نوع  تور متفاوت کوتاه، تور کامل، و تور شب تنگه بسفور را ارائه می کنند. تور کوتاه یک سفر دریایی 2 ساعته در تنگه زیبای بسفور است در حالیکه تور کامل و تور شب حداکثر 66 ساعت طول می کشند و شما  را تا آخرین قسمت قابل بازدید، قبل از دریای سیاه به نام آنادولا کاواجی می برند. آنادولا کاواجی یک شهر دیدنی در کنار دریاست که در آنجا می توانید یک شام یا ناهار دریایی خوشمزه در روی آب داشته باشید .

5 - بازدید از کاشی کاری های حیرت انگیز کلیسای چورا استانبول

برخلاف بقیه جاذبه های شهر استانبول، کلیسای چورا در خارج از شهر قرار گرفته است ولی دیدن زیبایی های آن ارزش کمی سختی را دارد. کلیسای چورا استانبول یک کلیسای کوچک از دوره بیزانس است که قبل از تبدیل شدن به موزه، از آن به عنوان مسجد استفاده می شد. کلیسای چورا مکانی است که به عقیده بسیاری از گردشگران خیره کننده ترین کاشی کاری ها را در تمام استانبول دارد .

6 - کشف قسمت آسیایی استانبول؛ مکانی بسیار مدرن و امروزی

به خاطر اینکه اکثر جاذبه های توریستی استانبول در طرف اروپایی آن قرار دارند، بیشتر مسافرانی که اولین سفرشان به شهر استانبولاست، اصلا به طرف آسیایی شهر و دیدن جاذبه های آن طرف نمی روند. در قسمت آسیایی استانبول کافه ها رستوران ها و بارهای زیاد و همینطور تعدادی محله شهری پیشرفته و مدرن وجود دارد. در قسمت آسیایی هم مثل قسمت اروپایی استانبول جاذبه های دیدنی بسیاری  قرار گرفته اند که ارزش یک روز وقت گذاشتن و دیدن را دارند .

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای استانبول ترکیه

استانبول به خاطر تنوع زیاد غذاها و میراث به جا مانده از آشپزخانه سلطنتی، مانند ایران یکی از بهترین روش های آشپزی دنیا را در اختیار دارد. در رابطه با غذا و نوشیدنی در هر ناحیه از استانبول چیز جالبی برای ارائه به گردشگران وجود دارد .

1 - رستوران سیا سفره استانبول

رستوران سیا سفره استانبول که در بخش آسیایی استانبول و در بازار شلوغ و پر رفت و آمد کادی کوی قرار دارد، تاکنون توسط افراد و سایت های مختلفی مورد تعریف و تمجید قرار گرفته است. رستوران سیا سفره یکی از بهترین رستوران ها در سراسر استانبول است. آنچه رستوران  سیا سفره را منحصر بفرد ساخته است اینستکه صاحب آن موسی داغدویرن فقط یک آشپز نیست؛ او یک انسان شناس در مسائل مربوط به آشپزی نیز می باشد. آشپز موسی با جمع آوری دستور پخت های مختلف از سرتاسر ترکیه، اغلب اوقات غذاهای منطقه ای منحصر بفردی سرو می کند که در هیچ جای دیگری از استانبول نمی توانید پیدا کنید. رستوران سیا سفره یکی از رستوران هایی است که به رفتن به آن و خوردن  حداقل یک وعده غذا در آن، بشدت توصیه می شود .

2 - رستوران دورومزاده استانبول

دورومزاده یکی از رستوران های معروف استانبول است. یکی از اپیزودهای برنامه آشپزی آنتونی بوردن به نام" بدون رزو" در رستوران  دورومزاده گرفته شده است. دورومزاده رستوران خاصی است که یک نوع ساندویچ به نام "دوروم" را سرو می کند. دوروم را با نان ساندویچی پهنی که به دور مخلفات کباب دونر پیچیده می شود، درست می کنند. قطعا دوروم، یکی از بهترین وعده غذایی خواهد بود که دراستانبول میل می کنید .

3 - رستوران کیزیلک آیلار استانبول

رستوران کیزیلک آیلار استانبول یکی دیگر از رستوران هایی است که برنامه "بدون رزو" در آن اجرا شده است. در رستوران کیزیلک ایلار  چیزی که فراوان پیدا می شود "وت برگر: خوش آب و رنگ است. این وت برگرها رنگ نارنجی خوشرنگ شان را به خاطر قرار دادن برگرها در سس گوجه سیردار و بعد گذاشتن در یک محفظه شیشه ای حمام مانند که بخار از آن بلند می شود، بدست می آورند. این وت برگرهای جزو اصلی تفریحات شبانه در میدان تکسیم هستند. وت برگرهای تقسیم، تر، قابل جویدن، سیردار و به شکل لذت بخشی اعتیاد آورند !

4 - کوفته تاریخی سلطان احمد در رستوران سلیم اوستای استانبول

در منطقه سلطان احمد استانبول که همه آن را به عنوان مرکز توریستی مهم شهر استانبول می شناسند، رستوران های فراونی وجود دارد.  متاسفانه به خاطر توریستی بودن منطقه سلطان احمد، غذا های رستوران ها از جمله رستوران سلیم اوستا قیمت سرسام آوری دارند. این رستوران دهن پرکن به عقیده عده ای بهترین کوفته ها را در استانبول سرو می کند. کوفته های رستوران سلیم اوستا واقعا استثنایی  هستند. رستوران سلیم اوستا فقط چند قدم دورتر از ایستگاه توقف تراموای سلطان احمد قرار دارد .

5 - رستوران خلیل اوستای استانبول

رستوران خلیل اوستا استانبول کمی دورتر از میدان تقسیم در بی اوغلو قرار دارد. رستوران سلیم اوستا، لاهماکان های واقعا خوشمزه ای  سرو می کند که شکل ظاهری آن شبیه پیتزا البته بدون پنیر است. لاهماکان در واقع مخلوط گوشت خرد شده (معمولا گوشت گاو یا بره)، سبزیجات، برگ گیاه، پیاز، گوجه فرنگی، سیر و جعفری است. نان لاهماکان دارای لبه های تردی است اما داخل و  مخصوصا وسط آن قابل جویدن است. بهترین روش برای خوردن لاهماکان  پیچاندن آن مثل بوریتو می باشد .

6 - رستوران لذیذان استانبول

لذیذان رستورانی است که تخصص آن سرو سیگ کوفته است. سیگ کوفته رستوران لذیذان به روش سنتی و همراه با خوراک گوشت گاو یا گوسفندی که سرد شده به عنوان مزه یا به صورت دوروم، سرو می شود. سیگ کوفته لذیذان خنک و پر از فلفل و ادویه می باشد و شکی وجود ندارد که یکی از جالب توجه ترین غذاهایی است که در ترکیه می توانید میل کنید .

 

توصیه هایی در مورد سفر به استانبول ترکیه

1 - با یک برنامه ریزی درست به استانبول سفر کنید

با توجه به جاذبه های گردشگری متعددی که در استانبول وجود دارد و در نظرگیری اینکه ممکن است برای بار بعدی فرصت سفر به این شهر زیبا را نداشته باشید، بهتر است ابتدا با بررسی و شناخت کلی استانبول و مکان های دیدنی و تفریحی مختلف آن و همچنین مشورت با کسانی  که به این شهر سفر کرده اند، برای سفر خود برنامه ریزی کنید و به هیچ وجه بدن شناخت به  سفر نکنید! برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه اینجا کلیک نمایید .

2 - اجاره کردن یک وای فای جیبی

اتصال به وای فای دائمی چیزی است که  این روزها در سفرها وجود آن بسیار ضروری است. امروزه دیگر کسی تا یک وای فای جیبی اجاره نکند، به سفر نمی رود. وای فای جیبی را می توانید از تمام هتل های استانبول یا از فرودگاه آتاتورک استانبول اجاره کنید؛ و قبل از خروج از ترکیه  وای فای را باید به پذیرش هتلی که اقامت دارید تحویل دهید. برای تحویل دادن و برداشتن یا همان اجاره کردن وای فای نباید چیزی بپردازید اما ممکن است در بعضی جاها 10 دلار بابت هزینه حمل از شما دریافت نمایند .

3 - خرید کارت 5 روزه ورود به موزه های استانبول

به شدت توصیه می کنیم که از کارت های 5 روزه  ورود به موزه های استانبول استفاده کنید. قیمت این کارت ها فقط 85 لیره است. با داشتن کارت موزه می توانید به تمام مکان هایی که در اینجا ذکر شده همراه با چند مکان دیگر در طول 1200 ساعت پس از اولین استفاده از خرید کارت، بروید. با داشتن کارت موزه می توانید به مقدار زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنید زیرا قیمت آن خیلی کمتر از هزینه ورود به 5 مکان تاریخی یعنی ایاصوفیه، قصر توپکاپی، موزه باستان شناسی، کاخ ابراهیم پاشا و کلیسای چورا است که ورودی آنها در مجموع 110 لیره می باشد. کارت موزه را می توانید از دفاتر فروش بلیت موزه ها بخرید. با خرید کارت موزه می توانید در زمان هم صرفه جویی کنید چون مجبور نیستید در صف های طولانی خرید بلیت بایستید که صف برخی از این موزه ها مخصوصا در طول فصل هایی که توریست ها به استانبول هجوم می آورند، بی نهایت شلوغ اند .

4 - اطلاع از ساعت کار موزه ها

بسیاری از جاذبه های گردشگری و موزه های استانبول یک روز در هفته تعطیل هستند. با اطلاع از تعطیلی آنها می توانید برای رفتن به موزه ها  برنامه ریزی کنید .

ایاصوفیه- دوشنبه

موزه باستان شناسی استانبول- دوشنبه

قصر ابراهیم پاشا (موزه هنرهای ترکی و اسلامی)- دوشنبه

قصر دلماباغچه- دوشنبه و پنج شنبه

کاخ توپکاپی- سه شنبه

کلیسای کورا- چهارشنبه

بازار بزرگ- یکشنبه

5 - کجا و چقدر انعام بپردازیم

مقدار انعامی که در ترکیه داده می شود، مبلغ متوسطی است. در رستوران ها دادن انعام حدود 5% و در هتل ها دادن چند لیره به دربان و  باربر هتل کافی است. تا جایی که ممکن است انعام را به صورت لیره بپردازید و مستقیما به شخصی که به شما کمک کرده انعام بدهید. در رستوران های ارزانتر دادن 5% اضافه تر از صورتحساب، به عنوان انعام کافی است. در رستوران های شیک و گران، از شما انتظار دارند به اندازه 10 تا 15 درصد انعام بپردازید. به باربرهای هتل، فرودگاهها یا ایستگاه قطار و اتوبوس، دادن 2 تا 3 لیره برای هر چمدان یا ساک کافی است. در ترکیه معمولا به راننده های تاکسی انعام داده نمی شود اما می توانید به جای دادن انعام کرایه را گرد کنید مثلا به جای 20.300 لیره 21 لیره بپردازید. به راهنمای تور و راننده ها هم اگر صلاح می دانید انعام بدهید. اگر از تور راضی بودید دادن انعام گروهی به مبلغ 200 لیره برای راهنمای تور و 15 لیره به راننده، می تواند مراتب قدردانی و تشکر شما را نشان دهد. به خاطر داشته باشید که این مبلغ را کل گروه نه هر نفر جداگانه می پردازند .

6 - آداپتور مناسب به همراه داشته باشید

پریزهای برق در ترکیه معمولا از نوع C یا F هستند. حتما آداپتور مناسب را برای وسایل تان به همراه داشته باشید. ولتاژ برق ترکیه هم 230  ولت است .

 

در استانبول از چه وسایل نقلیه ای استفاده کنیم

سیستم حمل و نقل عمومی استانبول بسیار متنوع است. سیستم حمل و نقل عمومی استانبول از خطوط مترو، تراموا، راه آهن کابلی، تله کابین  و قایق ها و اتوبوس های مسافربری تشکیل شده است. برخلاف سیستم های راه آهن شهری که کرایه را از همان ابتدا بدون توجه به اینکه به چند تغییر مسیر نیاز دارید باید بپردازید، در استانبول هزینه هر سواری و تغییر مسیر با مترو 4 لیره است. مثلا اگر با 33 بار تغییر مسیر به مقصد می رسید در مجموع کرایه شما 12 لیره  می شود. ابتدا تصور می کنید 4 لیره مبلغ کمی ست اما اگر برای سفری تک مسیره 8 تا 122 لیره بخواهید بپردازید، مبلغ زیادی است. اگر قصد دارید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، خرید استانبول کارت می تواند خیلی باعث صرفه جویی در هزینه رفت و آمد شما گردد. تاکسی هم در استانبول فراوان پیدا می شود. اما سیستم حمل و نقل عمومی برای رفتن به اطرافاستانبول بسیار کارآمدتر عمل می کنند و دیگر نیازی به گرفتن تاکسی نیست. همچنین به خاطر مشکل ترافیک به خصوص در ساعت اوج  شلوغی، استفاده از تاکسی توصیه نمی شود. برای رفتن به فرودگاه از هتلی که در آن اقامت دارید، هم می توانید از سرویس رفت و برگشت فرودگاه به مبلغ 5 یورو برای هر نفر استفاده کنید. به خاطر اینکه هر لحظه امکان توقف  شما در ترافیک وجود دارد، ابتدا از پذیرش هتل سوال کنید که به موقع به پرواز می رسید، بعد سوار این سرویس های فرودگاه شوید. در غیر اینصورت استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل مترو احتمالا گزینه بهتری  هستند .