درباره تایلند


تایلند کشوری است پادشاهی در جنوب شرقی آسیا . پایتخت و همچنین پرجمعیت ترین شهر آن بانکوک است. کشور تایلند دارای ۵۱۴۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت می باشد که ۴٪ آن را آب تشکیل داده است. تایلند ازشمال شرق با کشور لائوس ازجنوب باخلیج تایلند ومالزی ، ازشرق وجنوب شرقی باکامبوج و ازشمال و شمال غرب و غرب بامیانمار ( برمه سابق ) ودریای آندمان همجوار است .

 

تاریخ

تایلند در دوره ای از تاریخ خود بین قرن نهم تا سیزدهم میلادی بخشی از امپراطوری خمر بوده است. امپراطوری خمر در دوره خود حکومتی قدرتمند در آسیا به حساب می آمد .

تا سال ۱۹۳۹ نام رسمی این کشور «سیام» بود . از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ نیز سیام خوانده می شد تا آن که با اعلام رسمی دولت نام آن به تایلند تغییر یافت. واژه «تای» در زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای، که اکثریت مردم کشور را تشکیل می دهند، به معنی «آزادی» نیز هست. پرچم تایلند هر روز صبح در ساعت 8 با تشریفات در هر شهر و روستایی افراشته می شود و در ساعت 6 بعداز ظهر پایین آورده می شود. این پرچم از 5 نوار افقی به رنگهای قرمز، آبی و سفید تشکیل شده است. دو نوار خارجی که قرمز رنگ هستند نماد ملت، دو نوار سفید داخلی نشان مذهب، و تک نوار آبی که در وسط پرچم قرار دارد نماد حکومت سلطنتی است . این هارمونی و هماهنگی طرح در ترکیب این سه رنگ بیان کنده ارکان ملیت تایلند می باشد. پرچم سه رنگ اولین بار توسط پادشاه واجی را وود(رامای ششم) در سال 1917 ارائه شد که جایگزین پرچم قبلی با طرح فیل سفید بر روی پیش زمینه قرمز رنگ گردید .
اعلیحضرت پادشاه تایلند در تاریخ 09 ژوئن 1946 به عنوان نهمین پادشاه سلسله چاکری بر تخت نشست. از آن تاریخ تا کنون وی به پیشرفت کشورو خوشبختی مردم آن کمک های شایانی نموده است. مهربانی و شخصیت گزیده وی به عنوان یک الگو همواره مردم تایلند و جهان را تحت تاثیر قرار داده است .

 

شهرهای توریستی

بانکوک ، پاتایا ، پوکت ، جزیره کو سامویی ، چیانگ مای

 

آب و هوای تایلند

چون تایلند به دریا نزدیک است بیشتر مواقع دارای یک آب هوای معتدل می باشد کشور تایلند در موقعیت استراتژیکی جنوب شرقی آسیا قرار داشته و بسیار حاصلخیز می باشد. شمال کشور کوهستانی و دارای جنگلهای بسیاری است و نواحی مرکزی آن پوشیده از شالیزارهای سرسبز برنج است. قسمت غرب و شرق سرزمین دارای باغهای میوه، درختان کائوچو، جنگلهای همیشه سبز و ساحل شنی سفید است.علاوه بر آن دارای جزایر بسیاری است که هر کدام، گویی تصویری از بهشت را برای گردشگران به نمایش می گذارد. اما بهترین فصل تایلند از نظر کم بودن گرما و باران در تایلند، بین ماه های نوامبر تا فوریه و در فصل سرماست . دمای هوا تایلند در این فصل روزها ۲۸ درجه سانتیگراد و شب ها ۱۲ درجه سانتیگراد است و هوا کم ترین رطوبت را دارد. پس از آن فصل گرما آغاز می شود که آوریل گرمترین ماه آن است و جشن آب در تایلند نیز به همین دلیل در نیمه این ماه برگزار می شود .

آب و هوای تایلند سه فصل مشخص دارد :
فصل گرم وخشک در تایلند :از فوریه ( دومین ماه سال 13 بهمن تا 11 اسفند) تا می (12 اردیبهشت تا 11خرداد)، میانگین دمای ۳۴ درجه، رطوبت ۷۵ درصد .

فصل بارانی و آفتابی در تایلند : از ژوئن( 12خرداد تا10تیر) تا اکتبر (10 مهر تا 10 آبان) ، میانگین دمای ۲۹ درجه، رطوبت ۸۷ درصد .

فصل سرد در تایلند : از نوامبر (11آبان تا 10 آذر) تا فوریه دومین ماه سال 13 (بهمن تا 11 اسفند) ، میانگین دما تا زیر ۲۰درجه، کاهش رطوبت .


فرهنگ و آداب ورسوم تایلند

هر خارجی به محض ورود به تایلند چیزی که همیشه می بیند این مرهم قرن ما یعنی لبخند است .خنده و یا لبخند بدون مقدمه شاید در کشورهای دیگر با تعجب و یا فکر غلطی برای مخاطب باشد ولی در تایلند خنده ولبخند بخشی از طبیعت انسان های این دیار را تشکیل داداه است.لبخند تایلندی ها معانی مختلفی دارد . تایلندی ها اگر خوشحال باشند می خندند. برای عذرخواهی نیز از لبخند استفاده می کنند. برای تشکر نیز لبخند می زنند. در صورت خجالت زدگی خنده ی مخصوص خود را دارند که نشانگر شرمندگی است.خنده ی دیگری که بعضا تایلندی ها در مواقعی که مشکل دارند و یا عصبانی هستند می کنند که این عمل باعث می گردد که بعدا پشیمان نباشند و یا احتمالا حرف بدی را به کسی نگفته باشند .
تایلندی ها بسیار میهمان نواز هستند اما در عین حال فاصله طبقاتی برای آنها مهم است. آنها انسان هایی صبور و اهل مدارا بوده و از رفتارهای تند و توهین آمیز دوری می کنند. هنگام بازدید از معابد یا کاخ پادشاهی، گردشگران باید لباس مناسب و نسبتا پوشیده ای به تن داشته و بدون کفش وارد این آثار باستانی شوند .
فرهنگ تایلندی ریشه در فرهنگ هند دارد و دوران طلایی آن به زمان پادشاهی آیوتایا باز می گردد که آثار تاریخی بی نظیر و هم چنین رقص و نمایش تایلندی بر جای گذاشته است .
تایلندی ها همگی علاوه بر نام اصلی خود، دارای نام غیررسمی و معمولا کوتاهی نیز هستند که با آن یکدیگر را صدا می زنند. تایلند کشور بودایی است که در آن تصاویر بودا مقدس شمرده می شوند . مجازات توهین به مقدسات زندان است حتی اگر توریست خارجی مرتکب این عمل شود .
دست زدن به سر افراد یا اشاره با پا به چیزی، در این کشور بسیار بد شمرده می شود زیرا تایلندی ها سر را مقدس ترین و پا را پست ترین بخش بدن می دانند . کتاب ها از جمله اشیای پر ارزش برای آنها به شمار می روند بنابراین نباید آنها را روی میز سر داده یا روی زمین قرار داد .
در کشور تایلند، رنگ های مختلف نشانگر روزهای هفته هستند. زرد رنگ روز دوشنبه است و ازجایی که پادشاه کنونی در این روز متولد شده است، رنگ زرد نیز رنگ سلطنتی است و وجود پرچم هایی به این رنگ در سراسر کشور، نشانگر حمایت گسترده تایلندی ها از پادشاهی است .
مردم تایلند رابطه ای نزدیک با فیل ها دارند و این حیوانات جایگاه بالایی نزد این مردم دارند. اهمیت فیل ها در نمادین بودن آنها برای پادشاهی، مذهب و ملت است زیرا در تاریخ و افسانه های مردم تایلند، این حیوانات همواره نقشی برجسته داشته اند .

 

احترام به بودا و مقدسات

هنگام بازدید از معابد و مجسمه های بودا ٬ داشتن رفتار و پوشش مناسب مهم است شما نباید لباس شنا پوشیده باشید حتی اگر گرما آزار دهنده باشد. قبل از ورود به اماکنی که دارای تصویر یا مجسمه ای از بودا باشند باید کفشها را در آورد. زنان نباید به راهب ها و وسایل آنها دست بزنند. هنگام عکس انداختن نباید دست یا پا را به هر نوع مجسمه بودا تکیه داد. و حتی با پا بطرف مجسمه ها اشاره نکنید چون در تایلند بدترین توهین اشاره با پا بطرف یک شخص یا چیز است. بازدید از مساجد مسلمانان تایلند ٬ مادامیکه مراسم مذهبی در آن برگزار نمیشود آزاد است. اما هنگام بازدید باید لباس مناسب داشت مردان باید با کلاه و زنان باید با شال موهای خود را بپوشانند .

 

غذای تایلندی

غذاهای تایلند به دلیل قرار گرفتن این کشور در میان چین و هند، آمیزه ای از غذاهای این دو کشور است. غذا در تایلند وعده مشخصی ندارد و معمولا بخارپز شده یا تفت داده می شود. برخی از موادی که در آشپزی تایلندی بسیار رایج هستند عبارتند از: سیر، ‌فلفل قرمز، برگ لیمو، شیر نارگیل، تمر هندی، زنجبیل، فلفل سیاه، ریحان، زردچوبه، زیره سبز، آب لیمو و سس ماهی .

غذای اصلی تایلند، برنج به ویژه برنج سفید است که تقریبا در همه وعده های غذایی استفاده می شود. پس از آن رشته، کاری، و نیز ماهی و میگو در غذاهای این کشور به وفور یافت می شوند. دلیل آن نیز وجود خلیج تایلند و هم چنین رودخانه های بسیار است که وابستگی غذاهای تایلندی را به موجودات و گیاهان دریایی نشان می دهد .
آشپزی سنتی تایلند معمولا به شکل آب پز، کباب کردن یا پختن بوده اما در طول سال ها با تاثیر از چینی ها، سرخ کردن و تفت دادن هم وارد آن شده است. فلفل را هم پرتغالی هایی که در قرن هفدهم از امریکای جنوبی به تایلند آمدند، با خود به همراه آوردند .
در تایلند غذا یکباره و با هم سرو می شود. غذای مناسب تایلندی شامل سوپ، خوراک کاری با ادویه یا سالادی ادویه دار، سس همراه با ماهی و سبزیجات می شود. اما اگر سوپ ادویه دار باشد، غذایی بدون ادویه را جایگزین کاری می کنند زیرا باید هارمونی طعم و ترکیب در هر غذا و هم چنین میان تمام غذاها با هم وجود داشته باشد. در کنار این غذاها معمولا سالادی تند و چندین سس مختلف برای انواع این غذاها و نیز دسری شیرین و یا میوه های تازه وجود دارند .

 

جشن های سالانه در تایلند

کم پیش می آید که در بانکوک باشید و جشن یا فستیوالی به مناسبتی برگزار نباشد! تایلند در طول سال، شاهد چندین جشن زیبا به مناسبت های مختلف است که بعضی از آنها نیز جزو تعطیلات رسمی کشور هستند. تایلندی ها از آنجا که علاقه زیادی به جشن و شادی دارند، از هر فرصتی حتی کریسمس، برای برگزاری جشن های ملی استفاده می کنند به طوری که سال نو را در تایلند سه بار جشن می گیرند: سال نو میلادی در ژانویه، سال نو چینی در فوریه و سال نو تایلندی در آوریل. بیشتر جشن ها ملی نیز در فصل خنک که بین ماه های نوامبر تا فوریه است، برگزار می شوند .

 

جشن آب در تایلند

جشن سال نو تایلندی، در ۱۳ آوریل هر سال برگزار می شود و ۳ روز به طول می انجامد تا ۱۵ آوریل که نخستین روز سال جدید است. واژه Songkran در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن حرکت خورشید در منطقه البروج است. در این روز همچنین جشن آب برگزار می شود که در واقع شروع فصل باران بوده و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آنها شسته و دور می کند. این سنت در جامعه تایلندی بسیار باارزش است. در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دست های آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند. در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می پاشند. معروف ترین جشن آب، در ایالت چیانگ مای در شمال تایلند برگزار می شود که مردم زیادی در این روزها از مناطق مختلف کشور برای شرکت در این جشن به چیانگ مای می روند .


جشن ماه کامل در تایلند

یکی از زیباترین و محبوب ترین جشن های تایلند لوی کراتونگ نام دارد. این جشن هر سال در روز ماه کامل از دوازدهمین ماه تقویم قمری تایلند برگزار می شود که در تقویم میلادی معمولا روزی از ماه نوامبر است. لوی به معنای شناور کردن و کراتونگ به معنای کلکی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است. در شامگاه این روز بسیاری از مردم به کانال یا رودخانه نزدیک محل سکونت خود می روند تا کلک های خود را که شمع و عود روی آن را روشن کرده اند، برای ادای احترام و تشکر از الهه آبها، در رود رها کرده و تمام کینه ها، خشم و پلیدی ها ار از خود دور کنند. مردم هم چنین ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با کلک خود رها می کنند تا ناپاکی ها را از وجود خود پاک کنند، آنها بر این باورند که این کار برای آنها خوش شانسی می آورد و گناه و بدی را دور می کند. کلک ها از پوست و برگ درخت موز ساخته شده و با یک گل، یک شمع و ۳ عدد عود و سکه تزیین می شود. پیش از رها کردن آن در آب، آنها را روشن می کنند . تایلندی ها معمولا هنگام رها کردن کلک خود در آب آرزویی می کنند و بسیاری باور دارند که اگر شمع آنها تا زمانی که از نظر خارج نشده، روشن بماند، آرزوی آنها برآورده خواهد شد. در چیانگ مای روز قبل از لوی کراتونگ، این روز را جشن می گیرند و فانوس های خود که به شکل بالون هستند را در شامگاه این روز رها می کنند تا بد اقبالی از آنها دور شود و نور فانوس راه درست را در زندگی به آنها نشان دهد .

 

سلام کردن wai در تایلند

"
وی " تنها سلام بدون به کار بردن لفظ سلام نیست بلکه به عنوان یک عمل محترمانه نیز قلمداد می شود. مردم تایلند با بهم چسباندن کف دو دست و آوردن آنها به مقابل صورت و خم کردن سر به طرف جلو ٬ به همدیگر سلام میکنند و جوانترها به بزرگترها اول سلام میکنند ولی یک بزرگتر به بچه wai نمیگوید. هنگام سلام کردن به یک تایلندی دست ندهید یا با تکان دادن دست سلام نکنید .

 

مذهب مردم تایلند

در حدود ۹۵٪ مردم تایلند بودایی هستند. مسلمانان، با حدود ۴٬۵٪ جمعیت، بعد از بوداییان بزرگ‌ترین گروه مذهبی این کشور هستند. گفته می‌شود یک نفر ایرانی به نام شیخ احمد قمی مذهب شیعه را به تایلند آورد .

مذاهب: ۹۵٪ جمعیت بودایی - ۴٪ مسلمان ویک درصد باقیمانده سایر ادیان و مذاهب .

پس از بوداییان، مسلمانان دومین گروه مذهبی بزرگ در تایلند هستند که عمدتا در چهار ایالت جنوبی کشور سکونت دارند. در مناطق خاصی از تایلند، اکثریت جمعیت با مسلمان هاست که بزرگترین اقلیت مذهبی تایلند بوده و در اجتماعاتی مجزا از غیر مسلمانان زندگی می کنند .
مسیحیان تایلند که اغلب کاتولیک هستند، کمتر از یک درصد جمعیت تایلند را تشکیل می دهند و در کنار آنها پیروان آیین سیک و هندو زندگی می کنند. در تایلند، ۹۴.۶ درصد مردم بودایی، ۴.۶ درصد مسلمان، ۰.۷ درصد مسیحی و ۰.۱ درصد باقی ادیان هستند. در تایلند برای پیروان تمامی ادیان، آزادی مذهبی وجود دارد .

 

زبان مردم تایلند

زبان تایلندی Thai یکی از قدیمی ترین زبان ها در شرق است و بیشتر مردم تایلند به این زبان صحبت می کنند هرچند گویش های قومی و منطقه ای بسیاری نیز در نقاط مختلف این کشور وجود دارند. تایلندی زبان رسمی این کشور است و الفبای مخصوص خود را دارد. زبان گفتاری و نوشتاری این کشور کاملا برای کسانی که به این کشور سفر می کنند، غیر قابل فهم است. این زبان، تک سیلابی و با پنج لحن ( آهنگ ) مختلف است که هر لحنی، معنای یک سیلاب واحد را تغییر می دهد . ترکیب این لحن ها و سیستم نوشتاری پیچیده و نیز تلفظ های دشوار این زبان سبب شده که یادگیری این زبان برای خارجی ها سخت شود .
با اینکه زبان انگلیسی در مدارس تایلند آموزش داده می شود، اما میزان تسلط به آن میان مردم این کشور چندان زیاد نیست. با این وجود در بیشتر هتل ها، رستوران ها و فروشگاه های این کشور، انگلیسی و برخی از زبان های اروپایی استفاده می شود و اسامی خیابان ها نیز به هر دو زبان انگلیسی و تایلندی هستند .
هر چند یادگیری این زبان ساده نیست اما کسانی که به این کشور سفر می کنند، با یادگیری واژگان اندک می توانند تجربه دلپذیرتری داشته باشند به ویژه اینکه مردم این کشور انتظار ندارند خارجیان زبان آنها را بدانند و از این رو بسیار شگفت زده شده و به آنها می گویند که بسیار خوب صحبت می کنند .
برای تبدیل نوشتاری زبان تایلندی به لاتین، هیچ روش استانداردی وجود ندارد و بنابراین ممکن است یک کلمه واحد تایلندی به چندین شکل لاتین نوشته شود به همین دلیل هم در کتاب های راهنما، واژه نامه ها و سایر متون، از روش های مختلفی استفاده می شود. استانداردترین روش موجود " سیستم نوشتاری پادشاهی تایلند " است که استفاده از آن رو به افزایش است و برای اسامی خیابان ها نیز همین شیوه به کار برده می شود .
ترتیب جملات در این زبان به صورت فاعل، فعل، مفعول است که فاعل معمولا در جمله حذف می شود. ضمایر نیز بنابر جنسیت افراد تغییر می کند. هم چنین افعال در زبان تایلندی صرف نمی شوند و هیچ شناسه ای ندارند .

 

واحد پول تایلند

واحد پول تایلند از اواخر قرن ۱۹ تاکنون بات Baht بوده است و هر بات به صد ستنگ Satang تقسیم می شود. اسکناس های رایج در تایلند از بیست تا هزار بات متغیر است و بر روی تمامی آنها تصویری از پادشاه کنونی تایلند به همراه نمادهای دیگری همچون مهر سلطنتی وجود دارد .
اسکناس های رایج در این کشور شامل ۱۰۰۰ بات (خاکستری)، ۵۰۰ بات (بنفش)، ۱۰۰ بات (قرمز)، ۵۰ بات (آبی) و ۲۰ بات (سبز) می شوند و اسکناس ۱۰ بات (قهوه ای) نیز ممکن است گاهی به چشم بخورد ولی این اسکناس پس از دوران بحران اقتصادی آسیا از رده خارج شده است. سکه های مضروب در این کشور نیز شامل ۲۵ و ۵۰ ستنگ (به ندرت دیده می شود)، یک ، پنج و ده باتی می شوند .
کد اختصاری بات تایلند THB و نشانه نوشتاری آن Bht ، ฿ یا β است .

 

اختلاف ساعت تهران و بانکوک

ساعت در بانکوک ۳.۵ ساعت از تهران جلوتر است مثلا اگر ساعت در تهران ۱بعدظهر است وقت محلی در بانکوک ۴.۵ بعدظهراست .

 

فاصله هوایی تهران تا بانکوک

فاصله هوایی تهران تا بانکوک مستقیم ۷ ساعت است و با توجه به ۳.۵ ساعت اختلاف ساعت ٬ اگر از فرودگاه امام IKA تهران ساعت ۸ صبح پرواز داشته باشیم ساعت ۶.۵ عصر همانروز در فرودگاه جدید BKK بانکوک فرود خواهیم آمد. و تا خروج از فرودگاه و تحویل اتاق هتل در بانکوک ساعت ۸ شب خواهد شد. پس در برنامه ریزی روز اول سفر تایلندتان این نکته را در نظر داشته باشید .


تعطیلات رسمی در تایلند، هر سال در تقویم قمری همان سال اعلام می شود و به این دلیل با اندکی با تغییر همراه است :
اول ژانویه: روز آغاز سال نو
۶ آوریل: روز یادبود پادشاه رامای اول
۱۵-۱۳ آوریل:‌ جشن سال نو تایلندی ، جشن آب
ماه می: مراسم سلطنتی کاشت، آغاز رسمی فصل کاشت در تایلند
اول می: روز جهانی کارگر
پنجم می: روز تاجگذاری
اول جولای: روز نیمه سال
۱۲ آگوست: روز تولد ملکه، روز مادر

 

 

شهرهای مهم

 

بانکوک

پايتخت تايلند و يکى از بزرگترين شهرهاى جنوب شرقى آسيا است؛ اين شهر جمعيتى معادل ۵/۵ ميليون نفر را در خميدگى رود Chao Phraya يا رودخانه شاهان جاى داده است، رودخانه مذکور به خليج تايلند واقع در ساحل غربى رودخانه به‌عنوان جزئى از حومه منطقه محسوب مى‌شود. بانکوک که مشتمل بر آثارى ارزشمند تاريخى و معابد مى‌باشد، در ۱۷۸۲ به‌عنوان پايتخت انتخاب شد، (تايلندي)ها آن را شهر فرشتگان مى‌نامند؛ بانکوک شهر عجيب و غريب، شهر پرتکاپو، داراى آپارتمان‌هاى مرتفع، معابد باستاني، فروشگاه‌هاى بزرگ و شلوغ، بازارهاى محلي، خيابان‌هاى وسيع با ترافيک فشرده، کانال‌هاى آب که کودکان در آنها شنا کرده و يا ماهى مى‌گيرند؛ سر و صداى موزيک پاپ، جرنگ جرنگ ناقوس معابد، منزل‌هاى بزرگ و خصوصى و رستوران‌هاى بزرگ است. بيگانگان و بازديدکنندگان مى‌توانند به‌راحتى براى سياحت، به تمامى بانکوک سرکشى کرده و مجموعه‌اى زيبا از مردم، سنت‌ها و فرهنگ را به وضوح دريابند .

 

 

 

چيانگ ماى

دومين شهر بزرگ تايلند حدود ۱۰۵،۰۰۰ نفر جمعيت دارد. مرکز مهم تجارت و توريسم است؛ در ۵۰۰ مايلى شمال بانکوک واقع شده است، اين شهر مملو از معابد، خيابان‌هاى پر از دوچرخه و نيز کاميونت‌هاى کوچکى است که به عنوان تاکسى از آنها استفاده مى‌شود. گاهى اوقات مشاهده مى‌شود که حتى فيل هم براى استفاده از امور در جادّه‌هاى آن قابل رويت است .

اين شهر هفت قرن پيش بنا شد، و تا ۱۵۵۶ يعنى تاريخ حمله (برمه‌اي)ها به آن مرکز عمده مذهبي، فرهنگى و تجارى بود. (برمه‌اي)ها در ۱۷۷۵ از آن رانده شدند و چيانگ‌ماى و پادشاهى Lan Na Mai بارديگر جزئى از شمال تايلند شدند . اين شهر براى مناظر زيبا، معابد با شکوه، مردم خوش‌برخورد و زنان زيباى خود معروف است، خود (تايلندي)ها اين شهر را Shangri - la مى‌نامند .
چيانگ‌ماى از شمال و غرب به مرزهاى برمه، و لائوس در شمال و مشرق محدود است؛ منطقه‌اى کوهستانى است که جاده‌هاى پرپيچ و خم آن همراه رودخانه‌ها و درّه‌ها از شمال به جنوب ادامه يافته است، محصول اين منطقه بنج، تنباکو، ذرت، نيشکر است .
در اين شهر نيز ”مدرسه بين‌المللي“ با نظارت ميسيونرى مسيحى و زيرنظر دپارتمان مدارس ماوراءالبحار آمريکا اداره مى‌شود؛ زبان آن انگليسى است، اين مدرسه توسط کليساى مسيحى تايلند در ۱۹۵۴ تأسيس شد و برنامه آموزشى آمريکائى ارائه مى‌دهد .
در کوه‌هاى منطقه چيانگ ماى کاخ زمستانى سلطنتى قرار دارد، و دهکده‌هائى که در ساخت انواع لوازم چوبى مهارت‌هاى خاص دارند؛ ديدنى‌هاى تاريخى مهمى نظير Lamphun و نيز Sukhothai در اين منطقه قرار دارد .

 

 

نونگ خای  

اين شهر در ۸۱۵ مايلى جنوب بانکوک واقع است، و توسط بزرگراهى به بانکوک متصل مى‌شود؛ آب و هوائى دلپذير دارد که ناشى از نسيم دريا مى‌باشد، آب و هوا در اين منطقه معمولاً ملايم و فقط گاهى اوقات گرم مى‌شود، باران نيز در اکتبر تا دسامبر مى‌بارد و نيز ژانوسه تا مارس خشک است .

 در اين شهر ۱۷۵،۰۰۰ نفري، جامعه غربى کمتر ملاحظه مى‌شود، ولى به‌خاطر برنامه‌هاى مربوط به اکتشاف نفت خليج تايلند رو به رشد نهاده است .

 

یودون

شهرى در حدود ۱۰۰،۰۰۰ نفر جمعيت، يکى از چهار مرکز منطقه‌اى بزرگ شمال شرقى تايلند است؛ اين شهر در ۳۵۰ مايلى بانکوک و ۳۰ مایلى جنوب مرز رودخانه مکونگ با لائوس واقع شده است، سرويس‌ هوائى روزانه، راه‌آهن و نيز جاده‌هاى اتومبيل‌رو آن را با بانکوک متصل مى‌سازد .
اين منطقه تايلند سه فصل مجزاء دارد؛ فصل خشک از مارس تا مي، فصل بارانى اغلب از ژوئن و گاهى تا اکتبر و فصل سرد با روزهاى نسبتاً گرم و شب‌هاى سرد .
از نيمه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۶ پايگاه نيروى هوائى سلطنتى تايلند بسيارى از افراد نيروى هوائى آمريکا را در خود جاى داده بود، ولى در حال حاضر بيش از ۵۰ آمريکائى در اين ناحيه زندگى نمى‌کنند .
خانه‌سازى به سبک غربى با بهاء ارزان هنوز در اين شهر امکان‌پذير است. تعدادى از فروشگاه‌ها، رستوران‌ها که قبلاً توسط پرسنل آمريکائى خواروبار آنها تأمين مى‌شد؛ تعطيل شده است و فعلاً در فروشگاه‌هاى کوچک و محلى مقدار محدودى از مواد غذائى و ديگر اقلام کالاهاى آمريکائى به فروش مى‌رسد، ظروف فلزى محلى و ديگر لوازم در فروشگاه‌ها وجود دارد .
اين شهر تعداد زيادى رستوران تائى و چينى دارد، و نيز هتل‌هائى که سرويس آمريکائى ارائه مى‌دهند. امکانات سرگرمى در اين شهر کم است، ولى کلوپ‌هاى ورزشى تنيس، گلف در خارج شهر ايجاد شده است؛ مهمترين مناطق ديدنى آن کمپ‌هاى کوهستانى واقع در Phu Kadueng ، پارک ملى Loice Province و نيز کاوش‌هاى باستانى مى‌باشد، از ديگر شهرهاى تايلند بايد شهرهاى زير را نام برد : Khon Kaen پايتخت استان Khon Kaen در تايلند مرکز شرقى مى‌باشد .

 

پاتایا

پاتايا در 140 كيلومتري بانكوك قراردارد (يعني فقط 2ساعت راه زميني) و معروفترين مركز تفريحي در ساحل شرقي تايلند است. شنهاي نرم، آسمان آبي و درياي زلال آن تنها بخشي از ويژگيهاي خوب پاتايا هستند كه باعث شده تا نظر توريست هاي داخلي و خارجي را به خود جلب كند. جايي كه توريست ها مي توانند از ورزشهاي آبي نظير شنا، ماهيگيري، قايقراني، اسكي روي آب، غواصي، كايت آبي و غيره سرگرم كنند .

در کنار سواحل زیبا و سرگرمی های متنوع، مراکز خرید بسیاری نیز در پاتایا وجود دارند که از جمله آنها می توان به بیگ سی Big C ، لوتوسLotus ، رویال گاردن Royal Garden ، سنترال فستیوال Central Festival ، اوت لت Outlet ، کارفور Carrefour ، مایک Mike و فودلند Foodland اشاره کرد .

 

 

جزیره سامویی

این جزیره یکی از زیباترین نقاط تایلند و ناحیه ای بکر و گرمسیری با سواحل شنی سفید و آب های درخشان خلیج تایلند است. نام کامل این جزیره کو سامویی است که کو Koh در زبان تایلندی به معنای جزیره است. و نام سامویی نیز از واژه ای چینی به معنای بهشت امن گرفته شده است. بیشتر این جزیره را جنگل فرا گرفته و از شرق به غرب آن رشته کوهی کشیده شده است. بزرگترین و شلوغ ترین ساحل سامویی ، ساحل چاونگ Chaweng به طول 7 کیلومتر است که در شمال جزیره قرار دارد. مرکز این منطقه به ویژه اطراف خیابان مشهور Green Mango بسیار شلوغ و کناره های شمالی و جنوبی آن آرام تر و دارای محیطی خانوادگی تر است . از جمله سواحل دیگر این جزیره می توان به لامای Lamai بوپت Bohut و منام Maenem اشاره کرد .

 

 

 

جزیره پوکت

جزیره ای بسیار زیبا ، بزرگ با سواحل متعدد و تور های فوق العاده جالب که تورهای جزیره جیمزباند ، جزیره فی فی و تور رافتینگ (رودخانه وحشی وجنگل نوردی) را بعنوان مثال میتوان نام برد . بطور کلی پوکت را میتوان از نظر زیبایی با جزایر قناری مقایسه کرد ، طبیعت چشم نواز پوکت ، آرامش موجود در این جزیره ، تفریحات متعدد و دسترسی به جزیره های اطراف این جزیره را در رتبه ای بسیار بالاتر از بانکوک و پاتایا قرار داده است اما سفر به پوکت بدلیل استفاده از 2 پرواز ( تهران - بانکوک و بانکوک - پوکت) و یا پروازهای عربی بسیار گران قیمت ، تورها و هتل های نسبتا گرانتر از بانکوک و پاتایا نیاز به بودجه بیشتری دارد .

با توجه به این اطلاعات میتوان بانکوک را شهری برای خرید ، پاتایا را یک شهر توریستی ارزان قیمت و پوکت را جزیره ای رویایی با ترکیبی از هیجان و آرامش دانست .

 

 

 

- از ديگر شهرها Lampang واقع در ساحل شرقى رود Wong و حدود ۴۵ مايلى شرقى شهر Chiang Mai واقع است، در اين شهر تسهيلات متعدد تصفيه نيشکر قرار گرفته است .


-
در جنوب شرقى تايلند شهر Nakhon Pathin قرار دارد، که در برگيرنده معابد بسيار متعددى است .


-
در ساحل رودخانه Mum و يکصد مايلى شرق Phra Nakhon Si Ayutthaya شهر باستانى Nakhon Rachasima قرار دارد، که قبلاً تحت تسلط کامبوجى‌ها بود . اين شهر محل فعاليت تجارى و توزيع منطقه شرقى کشور است .


-
از ديگر شهرهاى تايلند Phet Buri ، بندرى است، در شمال غربى ساحل خليج تايلند که از طريق راه‌آهن به تايلند متصل مى‌شود؛ به اين شهر به زبان محلى Petchaburi و يا Bejraburi هم مى‌گويند .


-
شهر بندرى Phuket پايتخت استان Phuket در جنوب غربى تايلند واقع شده است؛ و به‌عنوان يکى از مهمترين بنادر کشور واقع در ساحل اقيانوس هند محسوب مى‌شود، از آنجا ماهي، کائوچو، قلع و زغال صادر مى‌شود .

 

- نزديک مرز تايلند و در جنوبى‌ترين قسمت خاک تايلند Yala قرار دارد؛ ساکنان اين شهر غالباً مالايائى بوده و داراى فرهنگ و دين اسلام هستند، صادرات عمده اين شهر نيز کائوچو و قلع مى‌باشد .

 

 

سفارت تایلند در تهران

 

تهران ، بهارستان ، پارک ‏امین‌دوله ، کوچه  ‏استقلال ، پلاک ۴‏

تلفن : ‏۷۷۵۳۱۴۳۳

فکس : ‏۷۷۵۳۲۰۲۲

روز و ساعت کاری :  یکشنبه تا پنجشنبه ۱۶/۳۰- ۸/۳۰‏